Question: N = 1 0 0 turns l 1 = 0 . 3 1 m A 1 = 0 . 0 1 m 2 l 2

N =100 turns
l1=0.31 m
A1=0.01 m2
l2=0.1 m
A2=0.0035 m2
l3=0.3 m
A3=0.01 m2
As the gap is increased in size (length), what is the limiting value of inductance? Neglect leakage flux and fringing effects.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Electrical Engineering Questions!