Question: n = 12 N = 15 How many different samples are possible? Answer: a)81 b)10897286.400 C)455 d)81.07 e)1 f)None of these We want to produce


n = 12 N = 15 How many different samples are possible? Answer: a)81 b)10897286.400 C)455 d)81.07 e)1 f)None of these We want to produce a 90% confidence interval estimate of the campus average study time that was no wider than +/-0.5 hour. The estimated value of s is 2.72 hours. What should the sample size (in units) for this study be? Answer: a)81 b)113.6680 C)-113.6680 d) 1.9598 e)-1.9598 f)80.067 g)1 h)None of these
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
