Question: n is 25 Given a normal distribution with u = 75 and o = 40, if you select a sample of n = 25, =

n is 25 Given a normal distribution with u = 75

n is 25 Given a normal distribution with u = 75 and o = 40, if you select a sample of n = 25, = = a) what is the probability that the sample mean is above 95? (4 d.p.) b) What is the value, of which there is 97.5% chance that a sample mean is less than that value? (1 d.p.)

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!