Question: Need help for #2 please 1. A company making tires for bikes is concerned... A company making tires for bikes is concerned about the exact

Need help for #2 please 1. A company making tires

Need help for #2 please

1. A company making tires for bikes is concerned... A company making tires for bikes is concerned about the exact width of its cyclocross tires. The company has a lower specification limit of 22.3 mm and an upper specification limit of 23.3 mm. The standard deviation is 0.22 mm and the mean is 22.8 mm. What is the process capability index for the process? ANSWER 0.75 lower specification limit=22.3 mm upper specification limit= 23.3 mm process mean = 22.8 mm standard deviation = 0.22 mm = min ((23.3 -22.8) / (3 x 0.22)... (22.8-22.3) / (3 x 0.22)) = min (0.75, 0.75) = 0.75 2. Consider again the company making tires for... Consider again that the company making tires for bikes is concerned about the exact width of its cyclocross tires. The relevant information is the same as in #1 above. (Round your answer to 6 decimal places.) a. What is the probability that a tire will be too narrow? ANSWER (Round your answer to 6 decimal places.) b. What is the probability that a tire will be too wide? ANSWER (Round your answer to 6 decimal places.) c. What is the probability that a tire will be defective

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!