Question: need help please AC input =120V rms. Transformer Ratio =5:1. Reference Voltage =5.1V. R load =1000Ohms. R1=8k. R2=2k,R3=1k potentiometer. Ambient temperature (TN)=25 degrees C. The

need help please
need help please AC input =120V rms. Transformer Ratio =5:1. Reference Voltage

AC input =120V rms. Transformer Ratio =5:1. Reference Voltage =5.1V. R load =1000Ohms. R1=8k. R2=2k,R3=1k potentiometer. Ambient temperature (TN)=25 degrees C. The transistor is a 2N3904. 9. What is the rms value of the transformer secondary voltage? 10. What is the value of Vpeak? 11. What is the maximum value of the Regulated Output voltage for the values of R1,R2 and R3 given? 12. What is the minimum value of the Regulated Output voltage for the values of R1, R2 and R3 given? 13. How much power is the transistor dissipating when The Regulated Output voltage is at the minimum? 14. Of the regulator types discussed in class, what type of regulator is this? (be specific) 15. What is the junction temperature of the transistor? (use the data sheet on the previous page to obtain the additional information necessary to determine this). 16. The circuit shown is missing an essential component. Describe what it is and where it belongs. 5tate your answer as follows: "The missing component is a which should be connected between and It is not necessary to specify a value. 17. What is the function of the missing component described in Question 17 above

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Databases Questions!