Question: Need help please in this homework AMS 102 Elements of Statistics Spring 2021 Homework: Online assignment #5 Confidence Save Intervals (chapter Score: 0 of 1
Need help please in this homework







AMS 102 Elements of Statistics Spring 2021 Homework: Online assignment #5 Confidence Save Intervals (chapter Score: 0 of 1 pt 4 1 of 14 (8 complete) 7 ) HW Score: 42.86%, 6 of '14 pts 7.2.37 Question Help v a- Salaries of 47 college graduates who took a statistics course in college have a mean, i, of $68,800. Assuming a standard deviation, 6, of $18,738, construct a 90% condence interval for estimating the population mean u. Click here to view a t distribution table. Click here to view p_age 1 of the standard normal distribution table. Click here to view p_age 2 of the standard normal distribution table. $|:| 0 minutes C. H0: p. = 0 minutes D. Ho: p4.00 H1:|.L=4.00 1"c. H0:p=4.00 D. H0:|.L=4.00 H1:p4.oo H1:|.L 1000 hic H1: H 2 1000 hic H1: u 1000 hic B. Ho: H = 1000 hic H1: u 1.00 in magnitude H1: p
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
