Question: need help with accounting break even quantity A project has the following estimated data: Price = $58 per unit: variable costs = $36 per unit:

need help with accounting break even quantity
A project has the following estimated data: Price = $58 per unit: variable costs = $36 per unit: fixed costs = $20,000; required return = 10 percent; initial investment = $30,000; life = six years. a. Ignoring the effect of taxes, what is the accounting break-even quantity? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) b. What is the cash break-even quantity? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) c. What is the financial break-even quantity? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) d. What is the degree of operating leverage at the financial break-even level of output? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 3 decimal places, e.g., 32.161.) a. b. Accounting break-even quantity Cash break-even quantity Financial break-even quantity 909.00 C. 1.222.00 d. DOL 3.900
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
