Question: need help with question 30 The annual salary for elementary teachers is left-skewed with a mean of $29,800 and a standard deviation of $2400. Suppose
need help with question 30

The annual salary for elementary teachers is left-skewed with a mean of $29,800 and a standard deviation of $2400. Suppose a sample of 100 teachers was chosen. Describe the sampling distribution of the sample mean. O A. Normally distributed, Hy = $29,800, and o =$24 O B. Approximately normally distributed, Hy = $29,800, and o =$240 O C. Normally distributed, Jy = $29,800, and o =$240 O D. Approximately normally distributed, Hy = $29,800, and o =$24
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
