Question: Nelson's company uses EOQ Logic to determine the order quantity for its various componen plan its orders. The annual demand is 8 0 0 0

Nelson's company uses EOQ Logic to determine the order quantity for its various componen plan its orders. The annual demand is 80000 units, cost to place one order is 1200$, cost per unit is 50$ and carrying cost is 6% of unit cost. Find;
a) EOQ
D=80000
G=1200
b) No. of order per year
cost per unit =50
c) Ordering and Carrying Cost
carring cost is 6%
d) Total Cost of Inventory
h=0.0650=3
 Nelson's company uses EOQ Logic to determine the order quantity for

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!