Question: Net present value: Riggs Corp. management is planning to spend $650,000 on a new- marketing campaign. They believe that this action will result in additional
Net present value: Riggs Corp. management is planning to spend $650,000 on a new- marketing campaign. They believe that this action will result in additional cash flows of $325,000 over the next three years. If the discount rate is 17.5 percent, what is the NPV on this project?
Solution:
Initial investment = $650,000
Annual cash flows = $325,000
Length of project = n = 3 years
Required rate of return = k = 17.5%
Net present value = NPV
How do I use my HP10bll+ calculator to solve this. I don't have to show the work. I missed the class for how to input it into the calculator
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
