Question: One: Suppose that E and F are two events and that P(E) = 0.2 and P(F|E) = 0.9. What is P(E and F)? P(E and
One:


Suppose that E and F are two events and that P(E) = 0.2 and P(F|E) = 0.9. What is P(E and F)? P(E and F) = (Simplify your answer.) Statcmnch Suppose there is a 16.5% probability that a randomly selected person aged 30 years or older is a smoker. In addition, there is a 23.3% probability that a randomly selected person aged 30 years or older is female, given that he or she smokes. What is the probability that a randomly selected person aged 30 years or older is female and smokes? Would it be unusual to randomly select a person aged 30 years or older who is female and smokes? The probability that a randomly selected person aged 30 years or older is female and smokes is (Round to three decimal places as needed.) Would it be unusual? 0 Yes 0 No Statcrunch m
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
