Question: Order Point Homework 6 Demand during lead time is normally distributed with mean =200 and standard deviation =30. 1. If I set my order point
Order Point Homework 6
Demand during lead time is normally distributed with mean =200 and standard deviation =30. 1. If I set my order point to R=275 : - What is my safety stock? - What is my service level? - What is my stockout probability? 2. Repeat above for R=285 3. If I want a 90% service level: - What value of z should I use? - What value of R should I use? - How much safety stock will I be carrying? - What is my stockout probability? 4. Repeat for a 99.5% service level SHOW YOUR WORK FOR EACH
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
