Question: P 1 . Water, = 1 . 9 4 slugs / cubic feet and v = 0 . 0 0 0 0 1 1 f

P1. Water, =1.94 slugs/ cubic feet and v=0.000011ft2s, is used for energy storage as shown in the diagram. The roughness ratio is d=0.001. Turbine is used instead of pump for energy production situation. Water is pumped between the two reservoirs at 0.05ft3s through 400 ft . of 2-in-diameter pipe and several minor losses.
a) Calculate the pump horsepower required if its efficiency is 85%
b) Calculate power output of turbine if its efficiency is 85%
c) Calculate energy storage efficiency
P 1 . Water, = 1 . 9 4 slugs / cubic feet and v =

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!