Question: Parts D, E, and F please ! A particle moves according to a law of motion s = f(t), t 2 0, where t is

Parts D, E, and F please !

A particle moves according to a law of motion s = f(t), t 2 0, where t is measured in seconds and s in feet. f(t) = te-t/4 (a) Find the velocity at time t (in ft/s). v ( t ) = e ( 2 ) (b) What is the velocity after 2 s? (Round your answer to two decimal places.) V(2) = 0.30 it /s (c) When is the particle at rest? t = 4 S (d) When is the particle moving in the positive direction? (Enter your answer using interval notation.) [-00, 4 ] X (e) Find the total distance traveled during the first 10 s. (Round your answer to two decimal places.) -0.12 x ft (f) Find the acceleration at time t (in ft/s2). a (t) = 1 e ( 1 )1 16 X Find the acceleration after 2 s. (Round your answer to three decimal places.) a(2) = -0.227 ft / 5 2 (g) Graph the position, velocity, and acceleration functions for the first 10 s. y 2.0 2.0 1.5 1.5 1.0 1.0 0.5 0.5 V
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
