Question: Physical Circuit Consider the circuit of Figure 1, using E = 10 volts, R1 = 3.316, R2 = 6.81:, R3 = 4.7!: and R4 (RLmd)

Physical Circuit Consider the circuit of Figure
Physical Circuit Consider the circuit of Figure 1, using E = 10 volts, R1 = 3.316, R2 = 6.81:, R3 = 4.7!: and R4 (RLmd) = 8.2%. This circuit may be analyzed using standard series-parallel techniques. Determine the voltage across the load, R4, and record it in Table 1. Repeat the process using 2.2!: for R4. Build the circuit of Figure 1 using the values specied in step one, with BLOW; = 8.2k. Measure the voltage and record it in Table 1. Repeat this with a 2.2%: load resistance. Determine and record the deviations. Do not deconstruct the circuit. Determine the theoretical Thevenin voltage of the circuit of Figure 1 by nding the open circuit output voltage. That is, replace the load with an open and calculate the voltage produced between the two open terminals. Record this voltage in Table 2. To calculate the theoretical Thevenin resistance, rst remove the load and then replace the source with its internal resistance (a short). Finally, determine the combination series-parallel resistance as seen from where the load used to be. Record this resistance in Table 2. The Thevenin voltage maybe determined by measuring the open circuit output voltage. Simply remove the load resistance from the circuit of step one and then replace it with a voltmeter. Record this value in Table 2. To measure the Thevenin resistance, replace the source voltage with a short (replace with a wire), and replace the load resistance with the ohmeter and measure directly. Record this value in Table

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mathematics Questions!