Question: PHYSICS HOMEWORK #33 NEWTON'S LAWS SECOND LAW EF=ma 11. In the diagram at the right m2 = 8.50 kg. is accelerating down the incline at

PHYSICS HOMEWORK #33 NEWTON'S LAWS SECOND LAW EF=ma 11. In the diagram at the right m2 = 8.50 kg. is accelerating down the incline at a constant rate. m, is being pulled by a string attached between these two masses. T The coefficient of friction between m, and the horizontal surface is u, = 0.220 while the coefficient of friction between M2 and the incline is M, = 0.380. The 1.65m/ angle between the incline and the horizontal is a = 42.0. As a result the system accelerates down the incline at 1.65 m/sec. a. What is the mass of m, ? 4.2kg b. What is the tension in the string connecting the two masses together ? 15 . 2 IV F=ma c. What will be the acceleration of this system if m, = 10.0 kg and m2 = 2.00 kg.? (
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
