Question: Please answer all parts (9%) Problem 1: A wire of length L = 0.15 m and mass m = 0.055 kg carries a current of
Please answer all parts

(9%) Problem 1: A wire of length L = 0.15 m and mass m = 0.055 kg carries a current of I = 0.55 A. The wire is floating at rest in a magnetic field as shown in the figure. B X X X X X X Randomized Variables L = 0.15 m X XXX X X X m = 0.055 kg 1 = 0.55 A cuta edu XXXXXXX XXXXXXX Otheexpertta.com @theexpertta.com - tracking id: 5188-8C-C2-49-9003-40527, In accordance with Expert TA's Terms of Service copying this information to any solutions sharing website is strictly forbidden, Doing so may result in termination of your Expert TA Account. D & 25% Part (a) What are the forces acting on the wire, and which directions do they go? Gravity, upward. Magnetic force, downward. Grade Summary Deductions OMagnetic force, upward. Gravity, upward. Potential 100% OGravity, downward. Magnetic force, upward. OMagnetic force, downward. Gravity, downward Submissions Attempts remaining: 3 (33% per attempt) detailed view Submit Hint Feedback I give up! Hints: 4% deduction per hint. Hints remaining: 1 Feedback: 5% deduction per feedback. 25% Part (b) Express the magnitude of the magnetic force in terms of the current /, length L and the magnetic field B. 25% Part (c) Given the fact that the wire is floating at rest, derive an expression for B. 25% Part (d) Calculate the numerical value of B in tesla
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
