Question: Please answer below 1. The following information relates to a company's aggregate production planning activities: Quarter Demand Forecast 1 25,000 2 50,000 3 35,000 4
Please answer below


1. The following information relates to a company's aggregate production planning activities: Quarter Demand Forecast 1 25,000 2 50,000 3 35,000 4 60,000 Beginning Workforce = 50 workers Production per Employee = 250 units per quarter Hiring Cost = $1000 per worker Firing Cost = $1,500 per worker Inventory Carrying Cost = $15 per unit per quarter lfa chase demand strategy is used, then the number of workers hired at the start of quarter 2 is (5): if a chase demand strategy is used then the number of workers fired at the start of quarter 3 is (5): If a chase demand strategy is used, then the total hiring and firing cost of the plan is (5): If a level production strategy is used, then the required output per quarter is [5): If a level production strategy is used, then the inventory at the end of quarter 3 is (5): Thf'Dqu'gJ If a level production strategy is used, then the number of workers required is (5): 4. If the following jobs are sequenced according to the first-come-first-served (FCFS), analyze which sequence is the best using FCFS (2.5), Due Date (2.5], Slack (2.5), and SPT (2.5]. Compare each Average Mean completion time, Average Tardiness, No of Jobs Tardy, and Maximum Tardiness. After compare each sequence, then you make a conclusion Processing Job Time (days) Due Date A 9 13 B 7 16 C 12 18 D 6 11 E 4 9
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
