Question: Please answer Q # 6 Suppose Galaxy Corp. has a bond issue [$1,000 face value) that pays a coupon of 4% per year. The bond
Please answer Q # 6
- Suppose Galaxy Corp. has a bond issue [$1,000 face value) that pays a coupon of 4% per year. The bond matures in 20 years. What is the value of the bond?
P = 40(13.59)+1000(0.456)=$999.6
- Now, suppose in the second year. (how many years to maturity?), interest rates on a similar type of bond increases to 5%. What is the value of the bond?
Po =40(12.085)+1000(0.396)=$879.4
- Next, after another year, with the market rate still at 5%, what will be the value of the bond?
P=40(11.69)+1000(0.416)=$883.6
- Calculate the one-year holding period return between 2 and 3?
- . Going back to the scenario in #1 above, suppose the interest rates fall to 3% the year after Galaxy bonds were issued. What would this do to the value (Po) of Galaxy's bonds?
P=40(14.324)+1000(0.57)=$1142.96
- Wabel Crop. Issues bonds with a 7% Coupon paying interest semiannually. If the going rate in the market is 6%, what is the value of this 15-year bond now?
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
