Question: please answer question 11 and 13 11) A car costs $29,500 with a residual value of $5,000. It is estimated that the useful life of

please answer question 11 and 13
 please answer question 11 and 13 11) A car costs $29,500

11) A car costs $29,500 with a residual value of $5,000. It is estimated that the useful life of the car is seven years. The amount of depreciation expense in year 2 using the declining-balance method at twice the straight-line rate is: A) $6,020.41 B) $4,640.31 C) $6,430.30 D) $6,040.50 E) None of the answer choices are correct. 12) A boat costs $43,000 with a residual value of $3,000. Its service life is five years. Using the declining-balance method at twice the straight-line rate, the book value at the end of year 2 is: A) $14,250 DeP rute =((51)2)100=40%DB=1r2=2586040% B) $24,580 DE YF, 1=43,51040%=517;250 Book value end Y% E) None of the answer choices are correct. 13) What is the depreciation expense for the first year straight-line method using the following? cost of car Residual value Life A) $2,430.50 B) $2,500 C) $2,833.33 D) $2,300.20 E) None of the answer choices are correct

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!