Question: please answer the correct answer with steps. Thank you so much A supplier produces a product at the cost of $0.5 per unit (i.e., c=0.5)

please answer the correct answer with steps.
please answer the correct answer with steps. Thank you so much
A supplier produces a product at the cost of $0.5 per unit (i.e., c=0.5) and sells it to a retailer at the wholesale price w. The retailer, in turn, sells the product to customers at a retailer price p. The two firms are considering a revenue sharing contract as follows. The supplier sells the product free of charge (i.e., w=0) to the retailer, but for each product sold the supplier gets 0.7p and the retailer gets 0.3p. The demand for the product is not random, but is sensitive to price, given as D(p)=100-50p. Assume that inventory-related costs are zero. What is the retail price p that maximizes the retailer's own profit? O 0.7 0.5 O 1.5 0 1 O 0.3

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!