Question: please answer the question 7, 8! Thanks in advance! The cost of the project is $600,000. You expect the project to make $1,500,000 in year

please answer the question 7, 8! Thanks in advance!
The cost of the project is $600,000. You expect the project to make $1,500,000 in year 7 (CF of year. 7=$500,000, CF from year 16=0 ) Your cost of capital is 9%. The decision that you should make for this project is Reject it because the NPV 0 Accept it because the IRR9%. QUESTION 8 The cost of the project is $600,000. You expect the project to make $1,500,000 in year 7 (CF of year 7=$500,000; CF from year 16=0). Your cost of capital is 9%. The NPV for this project equals to how much? $189,242 $220,551 $207,953 $245,501
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
