Question: please can you answer this question Oil at 15C (p = 999.7 kg/m3 and u = 1.307 x 10-3 kg/m .s) is flowing steadily in

please can you answer this question
Oil at 15C (p = 999.7 kg/m3 and u = 1.307 x 10-3 kg/m .s) is flowing steadily in a 15 m long and 0.1 cm diameter horizontal pipe made of steel at a rate of 3 m/s. Determine a) Shedding cyclic frequency b) Shedding natural frequency 0.47 T T 0.4 Smooth Surface 0.3 Strouhal Number (S) 0.2 St = 0.2 Rough Surface 0.1 U 0 40 102 103 104 105 106 107 Reynolds Number (UD/v) Relationship between Strouhal number and Reynolds number for circular cylinders. Data from Lienhard (1966) and Achenbach and Heinecke (1981). S-0.21 (1-21/Re) for 40
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
