Question: please explain on excel with formulas please(: Problem 2: Savickas Petroleum's stock has a required return of 12.00%, and the stock sells for $44.00 per
Problem 2: Savickas Petroleum's stock has a required return of 12.00%, and the stock sells for $44.00 per share. The firm just paid a dividend of $1.00, and the dividend is expected to grow by 30.00% per year for the next four years, so D. = $1.00(1.30)' = $2.8561. After t = 4, the dividend is expected to grow at a constant rate of X% per year forever. What is the stock's expected constant growth rate after t = 4, i.e.. what is g? Do not round your intermediate calculations- [Hint: Try using the function goal seek in Excel. Use any growth rate to set up the problem; then, the function "goal seek" will adjust the growth rate so that the present value of the cash flows is equal to $44.00]
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
