Question: please help A golf specialty wholesaler operates 50 weeks per year. Management is trying to determine an inventory policy for its 1-irons, which have the

please help
A golf specialty wholesaler operates 50 weeks per year. Management is trying to determine an inventory policy for its 1-irons, which have the following characteristics: > Demand (D) = 2,500 units/year Demand is normally distributed > Standard deviation of weekly demand = 3 units > Ordering cost = $30/order > Annual holding cost (H) = $6.00/unit > Desired cycle-service level = 85% > Lead time (L) = 3 weeks Refer to the standard normal table for z-values. a. If the company uses a periodic review system, P should be number.) weeks. (Enter your response rounded to the nearest wholeStep by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
