Question: please help and explain 1. SGA = $7.5 million; TA = $15 million; AR = $5 million; Total Revenue = $25 million. What would be
please help and explain
1. SGA = $7.5 million; TA = $15 million; AR = $5 million; Total Revenue = $25 million. What would be the common-size values for (a) SGA; and (b) AR? 2. A firm has 143,000,000 shares outstanding with a current market PPS of $33. If the firm has total assets of $3,500 million, total liabilities of $2,000 million and net income of $500 million, it would have a P/E of and a Market-Book ratio of 3. If D/A is .35, according to the balance sheet identity what would be (a D/E. and (hthe Eamity Multiplier2
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
