Question: Please help answer question 16-20 If Sales is $208,000 and variable expenses = $144,000 and Fixed expenses = $56,000 and Net operating income = $8,
If Sales is $208,000 and variable expenses = $144,000 and Fixed expenses = $56,000 and Net operating income = $8, .000, what is the contribution margin? $ 64,000 $56,000 $8,000 some other amount A product line segment margin is sales minus variable expenses. traceable fixed expenses. variable expenses and common fixed expenses. variable expenses and traceable fixed expenses. A company sells a product for $50 per unit. Variable costs are $36 per unit, and monthly fixed costs are $120,000. What is the breakeven point in total sales dollars? $33,000 $24,000 $300,000 $4.800 none of the above Sales minus variable costs is called gross margin. True False The unit product cost under variable costing does not include fixed manufacturing overhead cost. True False
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
