Question: please help! Consider the following information: Demand rate (D)=185 units per hour Lead time (T)=13 hours Container capacity (C)=100 units Safety factor (x)=25% a. The
please help!
Consider the following information: Demand rate (D)=185 units per hour Lead time (T)=13 hours Container capacity (C)=100 units Safety factor (x)=25% a. The number of kanban production cards is (Enter your response rounded up to the next whole number.) b. The cards will represent hours' worth of demand. (Enter your response roundeg to one decimal place.) c. Suppose the container size is cut in half. The number of kanban production cards is (Enter your response rounded up to the next whole number.) The cards will represent hours' worth of demand. (Enter your response rounded to one decimal place.)
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
