Question: please include details In the circuit shown below, R1 = 25 0. The potential drop across R, is 12 V and across R2 it is

please include details

please include details In the circuit shown below, R1 = 25 0.

In the circuit shown below, R1 = 25 0. The potential drop across R, is 12 V and across R2 it is 24 V. Determine: 1. The total potential rise of the source. (2 marks) 2. The current through the resistors. (3 marks) 3. The resistance of R2. (2 marks)

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!