Question: Please need help with both questions 10. Suppose you are trying to estimate the population mean for quarterly net income at your company. You have
Please need help with both questions

10. Suppose you are trying to estimate the population mean for quarterly net income at your company. You have sampled 53 months and you calculated the average net income to be $900 million, with a standard deviation of $73 million. Note that this standard deviation is of raw data. Your company has been in business for 50 years (quite a long time, think how many months that is!). Please calculate a confidence interval for your sample mean, assuming you wish to be 92% confident. Hint: Consider the use of FPCF? Maybe not, but consider. x = 900 n = 53 n = Q S = 73 CB = n-18 db = 1-1= 52 de = 0.08 * = 0.20 te = + +38 68 Ec = + 1,7856 960+ / 7. 3968 / 73 1 * + tc. Syn ( 4100 + 1. 7856 * 73 53 ( FRCF * 5 53 ( 866. 011, 933. 989) (882. 095 917. 905) 11. Use the information in Problem #10, but now you have sampled only 9 months. Assume your standard deviation is of sample mean data. Be 80% confident in your confidence interval calculation. Hint: FPCF used here? - 3 * ( tut " * + 4 n - 1 * 5 (9100 - 45.2295, 900+ 45.2095) - 154. 7705, 945. 2295
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
