Question: please send me answer of this question within 10 min i will give you like sure. Physics can someone help me answering this A 0.8-kg
please send me answer of this question within 10 min i will give you like sure.

Physics can someone help me answering this A 0.8-kg particle Pis constrained to move along the vertical-plane circular slot of radius r = 1.1 m and is confined to the slot of arm OA, which rotates about a horizontal axis through O with a constant angular rate (? = 2.1 rad/s. For the instant when = 17% determine the magnitue of the force N exerted on the particle by the circular constraint and the magnitude of the force R exerted on it by the slotted arm. Answers: N IN
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
