Question: please send me answer of this question within 10 min i will give you like sure Physics Please let me know how to get the
please send me answer of this question within 10 min i will give you like sure

Physics Please let me know how to get the final answer which is 0.613 Kz Kzt Kd V^2 (N/m^2) I will upvote for the complete explanation and answer. Thank you in advance :) Vel=mi/hr kinetic energy, q = pV2 q= 0.50 (0.0765 1b) (sec? ) ( 1hr)? (5280 ft} 2 x mi? ft3 32.20 ft (3600sec} 2 {1 mile}? hr ? = 0.00256 1b ft2 q= 0.00256 psf density of air 9= = 0.00256K, Ka KaV2 (1b/ft2 ) 92 = 0.613K . KaKaV2 (N/m2)
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
