Question: please solve ASAP (10 pts) Q.2 a. What is an AGV? When to use it? b. AXYZ company is trying to replace its old MHE

please solve ASAP please solve ASAP (10 pts) Q.2 a. What is an AGV?
(10 pts) Q.2 a. What is an AGV? When to use it? b. AXYZ company is trying to replace its old MHE with AGVs. Calculate the number of AGV needed for the following context. Tote weight=10 lb, Tote volume=300 in Vehicle carrying capacity=300 lb. Vehicle idle time=30 min. Vehicle travelling speed=80 ft./min. Loading time=30 seconds. Unloading time=30 seconds. Average job inter-arrival rate=30 minutes. Planning horizon=10 hours. The empty travelling time=2%. Vehicle efficiency=90%. Vehicle charging time =30mintues. Mix of Jobs Lot quantity Jobs (Weight) Jobs Sequence Type (Volume) 0.10 5-2-3-4 2 0.30 30 100 70 1-2-1-3 0.30 1-3-4-2-5 0.30 5-3-2-1 Job 1 50 30 50 3 4 40 30 60 90 80 120 90 10 P. 20 40 3 30 10 1 D 100 2o. 5 40 10 20 10 60 c. [Bonus 3 pts) If the company is planning to use the AGVs for 15 yrs. Calculate the annual depreciation for all AGVs, knowing that purchasing one AGV costs $200,000 and the salvage value is 10% of the purchasing price. (10 pts) Q.2 a. What is an AGV? When to use it? b. AXYZ company is trying to replace its old MHE with AGVs. Calculate the number of AGV needed for the following context. Tote weight=10 lb, Tote volume=300 in Vehicle carrying capacity=300 lb. Vehicle idle time=30 min. Vehicle travelling speed=80 ft./min. Loading time=30 seconds. Unloading time=30 seconds. Average job inter-arrival rate=30 minutes. Planning horizon=10 hours. The empty travelling time=2%. Vehicle efficiency=90%. Vehicle charging time =30mintues. Mix of Jobs Lot quantity Jobs (Weight) Jobs Sequence Type (Volume) 0.10 5-2-3-4 2 0.30 30 100 70 1-2-1-3 0.30 1-3-4-2-5 0.30 5-3-2-1 Job 1 50 30 50 3 4 40 30 60 90 80 120 90 10 P. 20 40 3 30 10 1 D 100 2o. 5 40 10 20 10 60 c. [Bonus 3 pts) If the company is planning to use the AGVs for 15 yrs. Calculate the annual depreciation for all AGVs, knowing that purchasing one AGV costs $200,000 and the salvage value is 10% of the purchasing price

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!