Question: Please solve ASAP thank you SI This Question: 1 pt 7 of 14 (6 complete) This Test: 14 pts possible Question Help A data set
Please solve ASAP thank you

SI This Question: 1 pt 7 of 14 (6 complete) This Test: 14 pts possible Question Help A data set includes data from student evaluations of courses. The summary statistics are n = 95, x = 3.93, s = 0.66. Use a 0.05 significance level to test the claim that the population of student course evaluations has a mean equal to 4.00. Assume that a simple random sample has been selected. Identify the null and alternative hypotheses, test statistic, P-value, and state the final conclusion that addresses the original claim. O A. Ho: H = 4.00 O B. Ho: H = 4.00 H1 : HI # 4.00 H1 : HI > 4.00 O C. Ho: H = 4.00 O D. Ho: H # 4.00 ents H1 : H
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
