Question: Please solve complete in one hour Steam enters a horizontal steam turbine at p1=65 bar and T1=500C with a mass flow rate of m=1.5kg/s. It
Please solve complete in one hour
Steam enters a horizontal steam turbine at p1=65 bar and T1=500C with a mass flow rate of m=1.5kg/s. It expands in the turbine following a reversible adiabatic process (specific entropy s remains constant) and exits the turbine at p2=10kPa. a) Sketch this process on a p-v diagram including the saturation curves. Indicate the isotherms at the inlet and outlet conditions. b) Determine the temperature T2 at the turbine exit. Determine the dryness fraction of the steam at the turbine exit. c) Write down the steady flow energy equation and simplify it for the given case. Justify why the simplifications can apply. d) Calculate the power output P of the turbine
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
