Question: please solve it by hand writing not by softwear A double sampling plan is desired that has a producer's risk of 0.05 at AQL=1.2% and
please solve it by hand writing not by softwear
A double sampling plan is desired that has a producer's risk of 0.05 at AQL=1.2% and a consumers risk of 0.10 at LQL=6.5%. The lot size is 2500, and the second sample size is assumed to be equal to the first sample size. a. Use the appropriate Grubbs table to find the double sampling plan for the case that consumer's risk is to be satisfied exactly. b. Explain how this plan works
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
