Question: Pls show work A jacket potato vendor charges $4.82 per potato sold. The variable cost of each potato served is $1.13. The stall has a

Pls show work
A jacket potato vendor charges $4.82 per potato sold. The variable cost of each potato served is $1.13. The stall has a fixed cost of $500 per week. After the shortage, potato costs return to previous levels and the owner decides to lower prices to $3.00 per potato. How many potatoes have to be sold to realize the target profit objective of $750? Answer and Explanation: (750 + $500) / (3 - $1.13) = 668 [+/-20] CALCULATED VARIABLES: Divide the sum of profit and fixed cost by the new contribution margin per potato. newtgtvol = 668 tgtvol = 339 PS2 1 2 3 4 5 A jacket potato vendor charges $4.82 per potato sold. The variable cost of each potato served is $1.13. The stall has a fixed cost of $500 per week. What percentage increase in volume sold does the answer in Q3 represent? TUTORIAL 0% percent PS2 1 2 3 4 5 SUBMIT ANSWER EXIT CALCULATED VARIABLES: newtgtvol = 668 tgtvol = 339
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
