Question: POO: An item has the following information: Setup cost/setup, S = $200/order Annual demand, D=480,000 units/year Carrying cost/unit-year, H = $0.55/unit-yr Production rate = 3,000/day

POO: An item has the following information: Setup

POO: An item has the following information: Setup cost/setup, S = $200/order Annual demand, D=480,000 units/year Carrying cost/unit-year, H = $0.55/unit-yr Production rate = 3,000/day Assume 250 working days in a year. Determine: (1) The POQ. (2) Number of orders per year. (3) Number of days between orders. (4) Ordering cost per year. (5) Carrying cost per year. (6) Total cost per year. (7) Average inventory. (8) Inventory turnover. (9) The production lead time

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!