Question: . PR . 4 . A block of mass M = 1 2 0 k g is pulled upward on a = 2 0 inline

.PR.4. A block of mass M=120kg is pulled upward on a =20 inline by a force of F=700N making an angle of =15 with the incline. The coefficient of kinetic friction between the block and the incline is k=0.20. The block starts from rest and moves a distance of d=30m on the incline. See the figure. Give your results in two significant figures.
a) Determine the work done on the block by the force F .
b) Determine the work done on the block by the force of gravity.
c) Determine the work done on the block by the force of friction.
d) Determine the work done on the block by the reaction force (normal force) of the incline.
e) Determine the net work done on the block.
F) Determine the speed of the block at the end of d=30m distance.
. PR . 4 . A block of mass M = 1 2 0 k g is

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!