Question: Prepare the rough estimate for a proposed commercial compels for a municipal corporation for the following data. Plinth Area = 500m2/floor Height of each story
Prepare the rough estimate for a proposed commercial compels for a municipal corporation for the following data.
Plinth Area = 500m2/floor
Height of each story 3.5m
No. of stores = G+2
Cubical content rate = $100/m
Provided for a following as a percentage of structured cost
water supply & Sanitary arrangement 8%
Electrification 6%
Fluctuation of rates 5%
Contractors profit 10%
Petty supervision & contingencies 3% r
Step by Step Solution
★★★★★
3.24 Rating (145 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Cubical rate rough estimates are obtained by multiplying volume of work with cubical unit rate That ... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
