Question: Price / Unit VC / Unit CM / Unit Total Fixed Costs = $20,000 How many units need to be sold to make Net Operating

Price / Unit VC / Unit CM / Unit Total Fixed Costs = $20,000 How many units need to be sold to make Net Operating Income of $29,000? Remember: enter whole integer numbers without Ks, commas, decimals, $, etc. FyLeads from U LIE = $100 = $30 = $70
 Price / Unit VC / Unit CM / Unit Total Fixed

Price/Unit=$100VC/Unit=$30CM/Unit=$70TotalFixedCosts=$20,000 How many units need to be sold to make Net Operating Income of $29,000 ? Remember: enter whole integer numbers without Ks, commas, decimals, \$, etc

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Accounting Questions!