Question: Problem 04: A ball is thrown straight upwards with an initial velocity of Vo = 64 m/s from a height of 1 meter above the

Problem 04: A ball is thrown straight upwards with an initial velocity of Vo = 64 m/s from a height of 1 meter above the ground. The height of the ball as a function of time measured in seconds after it is thrown is given (roughly) by h(t) = 64 + 64t - 16t2. (a) What is the average velocity of the ball for the first 4s? (b) When does the ball reach its maximum height? (c) What is the instantaneous acceleration after 4s? (d) What is the average velocity of the ball during the time it is falling
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
