Question: Problem 1 A block with a mass of 0 . 0 4 5 kg is attached to a low mass spring, hanging vertically from the

Problem 1
A block with a mass of 0.045 kg is attached to a low mass spring, hanging vertically from the ceiling. The spring has a stiffness of 15.0Nm. At time t=0s, the spring is stretched from its relaxed length by si=0.08m. At this point, the block is 2.0 m above the floor (measured from the top of the block) and moving downward at a speed of vi=2.0ms.
(a) What is the speed of the block when the spring has a stretch sf=0.14m? Start from a fundamental principle and show all work. Be explicit about your choice of system.
(b) At the point where the stretch of the spring is 0.14 m , what is the net force on the block? Express your answer as a three-component vector, using the coordinate system in the diagram (+x is right, +y is up,+z is out of the page).
Problem 1 A block with a mass of 0 . 0 4 5 kg is

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!