Question: Problem 1 : Determine the capacity ( rate of flow ) of a circular culvert under a roadway ( n = 0 . 0 2

Problem 1:
Determine the capacity (rate of flow) of a circular culvert under a roadway (n=0.024) as shown below for the following conditions:
H=3.0m,D=1.52m,L=30.5m,yt=1.22m, and S=0.005(base slope). Entrance and exit losses coefficients are 0.5 and 1.0, respectively as shown. Consider the entrance to be sharpedged (orifice coefficient C0=0.62).
Consider the upstream water elevation to be +100 m and calculate other elevation based on this value.
Problem 1 : Determine the capacity ( rate of flow

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!