Question: Production rate for an assembled product = 4 7 . 5 units per hour. Total work content time = 3 2 minutes of direct manual

Production rate for an assembled product =47.5 units per hour. Total work content time =32 minutes of direct manual labor. The line operates at 95% uptime. Ten workstations have two workers on opposite sides of the line so that both sides of the product can be worked on simultaneously. The remaining stations have one worker. Repositioning time lost by each worker is 0.2 min/cycle. It is known that the number of workers on the line is two more than the number required for perfect balance. Determine (a) number of workers, (b) number of workstations, (c) balancing efficiency, and (d) average manning level.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!