Question: Provided with the 2 N 7 0 0 0 N - channel MOSFET having a threshold voltage VT = 2 . 1 VV _ T

Provided with the 2N7000 N-channel MOSFET having a threshold voltage VT=2.1VV_T =2.1\,\text{V}VT=2.1V and a single power supply VDD=3VV_{DD}=3\,\text{V}VDD=3V:
(i) Bias the MOSFET at point P(ID=1mA,VDS=1.5V)P(I_D =1\,\text{mA}, V_{DS}=1.5\,\text{V})P(ID=1mA,VDS=1.5V).
(ii) Determine the voltage gain (AvA_vAv) of the amplifier.
Assume that the device has nCoxWL=200mA/V2\mu_n C_{\text{ox}}\frac{W}{L}=200\,\text{mA/V}^2nCoxLW=200mA/V2.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Electrical Engineering Questions!