Question: pt ) : Water at 1 0 deg C ( = 1 0 0 0 kg / m ' , y = 9 8

pt): Water at 10\deg C (=1000 kg/m', y =9810 N/m\deg and u =0.00131 N-s/m?) flows fromthe basement to the second floor through a 20-mm diameter copper pipe (E =0.0015 mm) at arate of Q =0.825 liter/s (1 liter =0.001 m}) and exits to the air through a faucet of diameter 12.5mm as shown in the following figure. The loss coefficients of the components are given as: KEs=1.5 for each elbow, Kr=10 for the wide-open globe valve, and K=2 for the faucet. Assume point (2) in the figure is the point of the faucet exit (to air) and has a same elevation as point (6).Assume all a =1.0.Determine:(a) what is the Reynolds number, Re =?(b) what is the major head loss, hI.major =?(c) what is the minor head loss hI. minor =?(d) when all losses are considered, what is the pressure at point (1), P1,gage =?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!