Question: Q 1 Annual Demand = 2 0 0 , 0 0 0 The order cost = $ 1 0 0 Annual holding rate = 2

Q1
Annual Demand =200,000
The order cost = $100
Annual holding rate =25%
Price varies depending on the order quantity per the following schedule:
Orders between 1 to 50,000 units cost $11.
Orders of 50,001 to 150,000 cost $10.75
Orders greater than 150,000 cost $10.5
Determine the optimal order quantity using the price discount model discussed in class. Show
all your work.
MGT301 Homework 2
Name _______________________________
Q2
You purchase a part that has normally distributed demand during the order lead time period.
Average demand during lead time is 1000 units and the std. deviation of demand during order
lead time is 50 units. What is the safety stock and statistical reorder point that results in a service
level of 97.5%(assume z=1.96)?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!