Question: Q 2 ] How much heat [ in KJ ] must be absorbed by ice of mass m = 7 2 0 g at -

Q2] How much heat [in KJ] must be absorbed by ice of mass m =720 g at -10C to take it to the liquid state at 15C?
Specific heat of ice =2220 J/(kg.C)|| Latent heat of fusion =333 kJ/kg || Specific heat of water =4186.8 J/(kg.C)

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!