Question: Q (3). A hydrocarbon liquid enters a simple flow system at an average velocity of 1.282m/s, where Al=4.33103m2 and l=902kg/m3. The liquid is heated in
Q (3). A hydrocarbon liquid enters a simple flow system at an average velocity of 1.282m/s, where Al=4.33103m2 and l=902kg/m3. The liquid is heated in the process and the exit density is 875kg/m3. The cross-sectional area at point 2 is 5.26103m2. The process is steady state. a. Calculate the mass flow rate m at the entrance and exit. b. Calculate the average velocity v at 2 and the mass velocity G at 1 c. Calculate the volumetric flow rate at 2 Q (3). A hydrocarbon liquid enters a simple flow system at an average velocity of 1.282m/s, where Al=4.33103m2 and l=902kg/m3. The liquid is heated in the process and the exit density is 875kg/m3. The cross-sectional area at point 2 is 5.26103m2. The process is steady state. a. Calculate the mass flow rate m at the entrance and exit. b. Calculate the average velocity v at 2 and the mass velocity G at 1 c. Calculate the volumetric flow rate at 2
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
